NAMAZIN RUHU, BEDENİ VE SONUCU / Abdulhamit KAHRAMAN


Hikmet Derneğimizin düzenlediği Salı/Gençlik sohbetleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu hafta Abdülhamit KAHRAMAN Hocamız ‘’Namazın Ruhu Bedeni ve Sonucu “ isimli sohbetiyle bizlerle birlikteydi…

SOHBETTEN ÖNE ÇIKANLAR

– İslamın ilk emirlerinden,vucud denen manevi organın başıdır. Özel,dikey bir ibadettir. İçi,ruhu,bedeni ve sonucu vardır.
– Namaz sıradanlaşmış ibadet değildir.
– Namazın düzelmesi için sahibinin tanıması lazım. İmanı somutlaştırsak ortaya namaz çıkar. Tersini yapsak iman çıkar. İman ile namaz birbirini doğurur.
– iman büyüdükçe 5 vakit namaz yetmez. Beşe beş kattırır imanı büyüyenler…
– İmanın meyvesi ibadettir.Ağaç imandır kökleri Allah’a yöneliştir.
– Güneşe, vahye, nura bakıyorsa meyve daha güzel olur.Namaz bir binanın direği gibidir Namaz varsa bina ayakta durur.Namaz yoksa bina yıkılır.
– Allah tanınmadığı zaman hakiki iman olmaz -.
– İmanın ikiz kardeşi namazdır..
– İnanç varlığını bilmektir.
– İnançla iman etmek farklıdır.
– İnanç imana dönüşmezse imanın meyvesi olmaz

– Gerçekten iman etmemiş şuursuz insana namaz ağır gelir.
Bizde namaz kılmak ;
1-Adet yerini bulsun. Görevimi yaptım.
2-Özlenen namaz,hasret çekilen namaz olmak üzere iki çeşittir.
– Kendine ve aklına iman eden Allah’a ve Resulüne iman edemez…
– Namaz miraçtır. Kulun Allah’a doğru gidişidir. Üst üste koyarsak doğrultursak ayağa kaldırırsak miraç olur. Huşuu ile saygı ile sevgi ile namazdan haz alarak namazımızı kaldırırız.
Yoksa namazımızı eritirsek miraca çıkaramayız…

Ankebut Suresinde

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Kitaptan sana vahyedilen şeyi oku ve salâtı ikâme et (namazı kıl). Muhakkak ki salât (namaz), fuhuştan ve münkerden nehyeder (men eder). Ve Allah’ı zikretmek mutlaka en büyüktür. Ve Allah, yaptığınız şeyleri bilir.
– Gerçek namaz ;kendimizi Rabbimize vereceğim.bunu da okuduklarımızı bilerek yapmalıyız ..Kalbimizi kıbleye döndüreceğim..Namaz kişiyi korur Kişi namaznı korursa (namazı vaktinde kılmak)
– Namaz bir borç değil,Allah’u tealaya sunumdur.Zevkle yapılan seydir.
Kulluğumuzu sunmaktır.

Paylaş: